Ruszają projekcje! Pierwszy: “PLAC ZABAW”

Wzbudzający niezwykłe emocje, debiutancki film Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Mateusza Skalskiego (zdjęcia) – “Plac zabaw” otworzy Konkurs im. Andrzeja Munka! 3.11 (czwartek) godz. 19 – Kino Szkoły. Uwaga: po projekcji spotkanie z twórcami!

Już 3 listopada (czwartek) w Kinie Szkoły Filmowej odbędzie się pierwszy pokaz w ramach konkursu im. Andrzeja Munka. Widzowie zobaczą film Bartosza M. Kowalskiego “Plac Zabaw”, który nominowany jest w dwóch kategoriach tj. za reżyserię i zdjęcia.

Po pokazie organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem – Bartoszem M. Kowalskim oraz producentem – Dariuszem Pietrykowskim. Goście opowiedzą o wyzwaniu jakim była realizacja filmu, który już na etapie scenariusza wzbudzał wiele kontrowersji.

Obraz wywołał poruszenie wśród krytyków podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Hiszpańscy widzowie okrzyknęli go najstraszliwszym horrorem społecznym. Czerpiący inspirację z kina spod znaku Gusa van Santa czy Michaela Hanekego, Bartosz M. Kowalski opowiada historię nastolatków z niewielkiego miasta, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału.

Być może na pewne okropieństwa świata jesteśmy już odporni, ale są takie, które wciąż szokują, które zostawiają w nas bliżej nieokreślony niepokój i niezgodę. Tak zrodził się scenariusz – z przerażenia i niezrozumienia, skąd bierze się skrajny brak empatii, skąd bierze się zło. Dokumentując temat, odbyliśmy konsultacje z psychologami i biegłymi sądowymi. Okazało się, że podobnych spraw przemocy wśród dzieci, psychopatii (czy raczej „zaburzeń zachowań”) jest wiele. I wszystkie stawiają dziesiątki pytań, a nie dają żadnej konkretnej odpowiedzi. – opowiada reżyser.

Szczególne znaczenie w filmie odgrywa praca kamery, która inspirowana jest filmem „Dallas Buyers Club” ze zdjęciami Yves’a Bélangera i pracą Robbiego Ryana przy „Fish Tank”. Zdjęcia Mateusza Skalskiego są ascetyczne. Kamera prowadzona z ręki przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum oświetlenia, daje aktorom wyjątkową okazję do czucia się naturalnie i nadaje filmowi estetykę bliską dokumentowi.

Na ekranie zobaczymy trójkę młodych debiutantów: Michalinę Świstuń, Nicolasa Przygodę, Przemka Balińskiego. Ich kreacje na długo po seansie nie pozwalają o sobie zapomnieć. Film jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.

Wstęp na seans i spotkanie bezpłatny.

Kino Szkoły Filmowej znajduje się na I piętrze w budynku Rektoratu, wejście od tyłu budynku (ul. Targowa 61/63, Łódź).