DLA KOGO MUNK? WRĘCZENIE NAGRÓD 1 LUTEGO – ZAPRASZAMY!

Za nami wszystkie projekcje, dyskusje i recenzje. Czas na wręczenie Nagród, a to 1 lutego o godz. 18 w Studiu TV Szkoły, w trakcie wydarzenia niezwykły projekt muzyczny: „Soniamiki gra Munka”. A gdy już dowiemy się, kto w tym roku odbierze Nagrody – zaprosimy do Kina Szkoły na projekcje filmów laureatów. Wstęp na wydarzenie jest wolny. ZAPRASZAMY!

Konkurs im. Andrzeja Munka dedykowany jest debiutującym w pełnometrażowej fabule reżyserom i autorom zdjęć filmowych. Organizowany jest przez Szkołę Filmową w Łodzi, kolejne edycje odbywają się co dwa lata. Nagrodę dostali najwięksi, m.in. Skolimowski, Kieślowski, Żuławski. Od 1965 roku wskazuje tych, których filmowym drogom warto się przyglądać. Andrzej Munk był studentem Szkoły Filmowej w Łodzi, a od 1957 roku aż do śmierci był wykładowcą Szkoły. Jego filmografia jest bardzo krótka a jednocześnie niezwykle wyrazista. Zaczynał od filmów dokumentalnych, których kształt artystyczny doceniła filmowa krytyka. Jako twórca filmów fabularnych był jednym z najbardziej wyrazistych twórców polskiej szkoły filmowej. Zginął tragicznie w 1961 roku, w wieku zaledwie 40 lat. Nagroda jego imienia jest jedną z najstarszych nagród filmowych w Polsce. Pierwszym nagrodzonym w Konkursie był Jerzy Skolimowski, który nagrodę otrzymał za reżyserię filmu „Walkower” (1965 r.). Jurorzy kolejnych edycji Konkursu bezbłędnie typowali nagrodami tych, których dziś zaliczamy do najwybitniejszych twórców polskiego kina autorskiego. Nagrodą za swoje debiuty uhonorowani zostali m.in. Andrzej Żuławski za „Trzecią część nocy” (1971 r.), Krzysztof Kieślowski za „Personel” (1975 r.), Piotr Szulkin za „Golem” (1980 r.), Mariusz Grzegorzek za „Rozmowę z człowiekiem z szafy” (1993 r.) czy Łukasz Barczyk za „Patrzę na Ciebie Marysiu”(1999 r.). Ostatnia edycja Konkursu odbyła się w 2014 roku. Jej laureatami zostali: Sebastian Buttny za reżyserię filmu “Heavy mental” oraz Michał Sobociński za zdjęcia do filmu “Kamczatka” (reż. J. Kowynia).

W tej edycji Konkursu pracę nominowanych oceniali: Xawery Żuławski, Radosław Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska i Michał Dymek.

A nominowani byli:

W kategorii NAJLEPSZA REŻYSERIA:
KUBA CZEKAJ – „BABY BUMP”
AGNIESZKA SMOCZYŃSKA – „CÓRKI DANCINGU”
MARCIN KOSZAŁKA – „CZERWONY PAJĄK”
GRZEGORZ ZARICZNY – „FALE”
PAWEŁ TARASIEWICZ, KATIA PRIWIEZIENCEW – „HEL”
MAGNUS VON HORN – „INTRUZ”
ŁUKASZ GRZEGORZEK – „KAMPER”
MARCIN KAMIŃSKI – „KOSMOS”
JOAQUIN DEL PASO – „MAQUINARIA PANAMERICA”
MARIUSZ BIELIŃSKI – „MAŁY JAKUB”
DARIUSZ GLAZER – „MUR”
WOJCIECH KASPERSKI – „NA GRANICY”
ELŻBIETA BENKOWSKA, ŁUKASZ OSTALSKI, MICHAŁ WAWRZECKI – „NOWY ŚWIAT”
BARTOSZ M.KOWALSKI – „PLAC ZABAW”
MICHAŁ SZCZERBIC – „SPRAWIEDLIWY”
MARTA MINOROWICZ – „ZUD”

W kategorii NAJLEPSZE ZDJĘCIA:
ADAM PALENTA – „BABY BUMP”
WERONIKA BILSKA – „FALE”
CLEMENSE THURNINGER, JOAQUIN DEL PASO, PAWEŁ TARASIEWICZ – „HEL”
WOJTEK RYTEL – „KOSMOS”
ZUZA KERNBACH – „KRYSZTAŁOWA DZIEWCZYNA” (reż. Artur Urbański)
FREDRIK OLSSON – „MAQUINARIA PANAMERICA”
SŁAWOMIR WITEK, CEZARY STOLECKI, PIOTR PAWLUS – „NOWY ŚWIAT”
MATEUSZ SKALSKI – „PLAC ZABAW”
PRZEMYSŁAW BRYNKIEWICZ – „ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK” (reż. Mariusz Grzegorzek)
PAWEŁ CHORZĘPA – „ZUD”

DLA KOGO MUNK? Dowiemy się już 1 lutego. ZAPRASZAMY!