CÓRKI DANCINGU

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
Zdjęcia:
Jakub Kijowski
Scenariusz:
Robert Bolesto
Obsada: Marta Mazurek, Michalina Olszańska, Kinga Preis, Jakub Gierszał, Zygmunt Malanowicz, Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman
Produkcja:
WFDiF 2015

 
 
 

„Córki Dancingu to musical grozy, którego głównymi bohaterkami są dwie syreny, pół-kobiety, pół-ryby, lądujące w  samym środku tętniącego muzyką i mieniącego się światłami neonów i cekinów, świata warszawskich dancingów lat 80-tych.

Historia jest trawestacją baśni  H.CH. Andersena pt. „Mała syrenka”. Dojrzewanie, rodzące sie namiętności, dramatyczne rozczarowania: to wszystko w przeplatających się dwóch światach, baśniowym i rzeczywistym. Wspaniała muzyka zespołu Ballady i Romanse oraz najpopularniejsze szlagiery od “Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy i “Bananowy song” grupy Vox po kultowe “I feel love” Donny Summer wprowadzają nas we współczesną baśń dla dorosłych.

Alegoryczna historia dwóch istot nie z tego świata, odkrywająca na nowo zapomniany już nieco klimat zabaw tanecznych lat 80-tych. Film odwołujący się do wiecznych tematów: miłości, dojrzewania, problemów z samoakceptacją, zawiedzionych uczuć i burzliwego przekraczania cienkiej linii między okresem dzieciństwa i dorosłości. Prezentuje on także dramatyczne sytuacje wynikające z faktu funkcjonowania bohaterów w czasie dynamicznych zmian epok i pokoleń.

Niepokorny musical grozy z elementami tragikomedii.

NOMINACJA W KONKURSIE MUNKA:
Najlepsza reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

agnieszka-smoczynskaAGNIESZKA SMOCZYŃSKA

Skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Brała udział w kursach mistrzowskich w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy pod kierunkiem Wojciecha Marczewskiego, Agnieszki Holland  i Andrzeja Wajdy. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Pracowała także dla teatru TV. W 2015 roku zadebiutowała głośnym „The Lure”, w którym eksperymentuje z gatunkiem musicalu i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni; zostaje także okrzyknięta „Odkryciem roku” Polskich Nagród Filmowych. Film przyniósł jej kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii i Wilnie oraz na Sundance Film Festival Film, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. W tym roku Smoczyńska na zaproszenie Sydney Film Festival, Variety i European Film Promotion bierze udział w programie “European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch”.