KAMCZATKA

PROJEKCJA KONKURSOWA: 22.10 (środa), Kino Szkoły Filmowej w Łodzi

Reżyseria i scenariusz: Jerzy Kowynia
Zdjęcia: Michał Sobociński
Obsada: Tomasz Sobczak, Edyta Torhan, Lidia Bogaczówna-Popiel, Jerzy Król
Produkcja: Sagittarius Film

Bohaterem filmu jest Stacho, który odsiaduje paroletni wyrok w więzieniu. W celi narasta konflikt. Wkrótce Stacho dostaje okolicznościową dwudniową przepustkę. Jedzie do domu, w którym czeka na niego wiele zmian.

NOMINACJE:
NAJLEPSZA REŻYSERIA: JERZY KOWYNIA
Scenarzysta, reżyser, absolwent filozofii. Kinoman. Zaczynał jako krytyk filmowy. W 1987 r. debiutował wraz z Krzysztofem Talczewskim filmem dokumentalnym „Godzina W” . Współpracował z opozycyjnym Video Kontaktem Mirosława Chojeckiego w Paryżu. Jest twórcą off-owych spektakli teatralnych oraz licznych filmów dokumentalnych (wiele z nich realizowanych wspólnie z Jerzym Ridanem). Ważniejsze filmy dokumentalne: „Orkiestra dęta” (2006 r.), „Za wydmą” (2005 r.), „Wisła gola” (2002 r.), Święta wojna czyli i tak kocham cię” (2001 r.), „Gołębie” (2000 r.) i „Lenin z Krakowa (1997 r.).

 

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: MICHAŁ SOBOCIŃSKI

Urodził się w 1972 r. Absolwent sztuki operatorskiej w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor zdjęć do filmów krótkometrażowych. Operator kamery w wielu filmach fabularnych, m.in. w filmach: “Miłość” w reżyserii Sławomira Fabickiego, “Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, “Miasto 44” Jana Komasy czy “Bogowie” Łukasza Palkowskiego.