KEBAB & HOROSCOPE

PROJEKCJA KONKURSOWA: 21.10 (wtorek), Kino Szkoły Filmowej w Łodzi

Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Jaroszuk
Zdjęcia: John Magnus Borge
Obsada: Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Barbara Kurzaj, Tomasz Schuchardt, Justyna Wasilewska
Produkcja: Mental Disorder 4

 
 
 

Grzegorz Jaroszuk

John Magnus Borge

Właściciel sklepu z dywanami postanawia ratować upadający biznes i zatrudnić specjalistów od marketingu. Pech sprawia, że zamiast fachowców, na ogłoszenie odpowiada para oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Ich przybycie i wdrożony na poczekaniu „program naprawczy” odmienią życie firmy i jej pracowników, dając początek serii nieprzewidzianych zdarzeń, w których główne role odegrają: nieśmiała kasjerka dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką, poszukująca miłości w internecie księgowa, zgryźliwy portier i nieobliczalny elektryk, który najbardziej na świecie boi się… wysokiego napięcia. W tym kalejdoskopie osobowości gotowi na wszystko naciągacze szybko przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na najdroższym, arabskim dywanie.

NOMINACJE:
NAJLEPSZA REŻYSERIA: GRZEGORZ JAROSZUK
Urodził się w 1983 r. w Warszawie. W 2011 r. ukończył Szkołę Filmową w Łodzi. Od 2012 r. Jaroszuk jest członkiem EFA. W 2011 r. jego etiuda „Opowieści z chłodni” otrzymała liczne nagrody i nominacje na festiwalach na całym świecie, między innymi: Pianifica Prizena na 64. MFF w Locarno, nagrodę jury na AFI FEST w Los Angeles oraz nominację do EFA. Film był również pokazywany na festiwalach w Sundance, Monachium, Warszawie, Krakowie, Leuven, St. Petersburgu i innych. „Kebab i Horoskop” jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym.

NAJLEPSZA ZDJĘCIA: JOHN MAGNUS BORGE
Urodził się w 1980 r. w Oslo, w Norwegii. Studiował w Nordland Kunst – og filmskole, a następnie na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. W trakcie pobytu w Polsce zrealizował osiem krótkometrażowych filmów fabularnych oraz dwa dokumenty. W 2012 r. filmy z jego zdjęciami: „Ziemia Ballarda” (reż. Magnus Arnesen) i „Bez śniegu” (reż. Magnus on Horn) zostały zakwalifikowane do konkursu festiwalu Camerimage. Za „Bez śniegu” Magnus otrzymał Brązową Kijankę. Film miał projekcje na dziesiątkach festiwali na całym świecie, wielokrotnie nagrodzony, m.in. w Guldbaggen, Leuven IFF, laureat Srebrnego Lajkonika na Krakowskim FF, Zinebi IFF (dzięki któremu znalazł się na krótkiej liście do Oscara za film krótkometrażowy). Dwa inne filmy z dorobku Magnusa: „Darek” (reż. Jonas Matzow Gulbrandsen) i „Zaśpiewaj mi do snu” (reż. Magnus Arnesen) zostały nominowane do nagrody Amanda przyznawanej przez Norweską Akademię Filmową. „Darek” otrzymał wspomnianą nagrodę. Aktualnie Magnus mieszka i pracuje w Nowym Jorku, gdzie angażuje się w realizację zarówno projektów niezależnych, jak i komercyjnych.