MAŁE STŁUCZKI

PROJEKCJA KONKURSOWA: 24.10 (piątek), Kino Szkoły Filmowej w Łodzi

Reżyseria i scenariusz: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb
Zdjęcia: Ita Zbroniec-Zajt
Obsada: Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz, Szymon Czacki, Maria Maj, Katarzyna Bargiełowska
Produkcja: Koi Studio

 
 
 

Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb

Ita Zbroniec-Zajt

Dwie przyjaciółki zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Część sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra. Film o przypadkowym spotkaniu ludzi, którzy z różnych powodów nie lubią wyznaczonych szlaków. Chcą szczęścia na własnych, a nie podyktowanych przez innych warunkach. To także film o miłości, a raczej o tym, co robić, aby się przed nią obronić, bo miłość jest zachłanna, egoistyczna, przeczy niezależności i nie prowadzi do niczego dobrego. Małe stłuczki to film o tym, czy daje się z miłości wybronić za pomocą małej stłuczki, czy też, gdy w grę wchodzą prawdziwe emocje, musi się ona skończyć wielką katastrofą.

NOMINACJE:
NAJLEPSZA REŻYSERIA: ALEKSANDRA GOWIN I IRENEUSZ GRZYB

Aleksandra Gowin. Urodzona w 1986 r. Reżyserka, scenarzystka, montażystka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, kierunku montaż filmowy w Szkole Filmowej w Łodzi. Jako montażystka współpracowała z wielokrotnie nagradzanymi reżyserami m.in. z Tomaszem Wasilewskim („Płynące Wieżowce”, „W sypialni”) i Grzegorzem Jaroszukiem („Kebab & Horoscope”). Jest laureatką Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Janusza Machulskiego oraz Nagrody im. Stanisława Różewicza Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Ireneusz Grzyb. Urodzony w 1977 r. w Łodzi. Reżyser, scenarzysta, montażysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, kierunku montaż w Szkole Filmowej w Łodzi. Jako montażysta współpracował z wieloma reżyserami, zarówno fabularnymi, jak i dokumentalnymi, takimi jak: Maria Zbąska, Jacek Petrycki, Paweł Ziemilski, Sylwester Jakimow, Małgorzata Imielska, Wiktoria Szymańska, Justyna Tafel. Jest autorem montażu wielokrotnie nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych filmów, m.in. „Rogalik” w reż. Paweł Ziemilski (nagrody na festiwalach w Warszawie, Oberhausen, Pekinie, Krakowie), „Psubrat” Marii Zbąskiej (Warszawa, Gdynia, Cottbus), „Koleżanki” Sylwestra Jakimowa (Gdynia, Warszawa, Koszalin). Jest laureatem m.in. Nagrody im. Stanisława Różewicza Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz nagrody im. Jana Machulskiego.

Współpraca reżyserska Aleksandry Gowin z Ireneuszem Grzybem zaowocowała powstaniem takich filmów jak „Stwór” czy „Druciki”. Te ostatnie zostały docenione na krajowych festiwalach filmowych oraz były emitowane w państwowej i komercyjnej telewizji (Canal+). Wspólnie zrealizowali również teledysk promujący zespół Enchanted Hunters – „Twin”. Teledysk ten był nominowany do Yacha (2013 r.) w dwóch kategoriach: Grand Prix i Zdjęcia. “Małe stłuczki” są ich pełnometrażowym debiutem.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: ITA ZBRONIEC-ZAJT

Absolwentka Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku sztuka operatorska. W 2011 r. ukończyła Budapest Cinematography Masterclass prowadzony przez Vilmos`a Zsigmond`a i Elmera Ragalyi. Jest autorką zdjęć do wielu nagradzanych filmów krótkometrażowych (m.in. “Urodziny” w reż. Jenifer Malmqvist i “Kichot Jagody Szelc”).  We wrześniu 2014 r. do kin wszedł jej debiut pełnometrażowy “Małe Stłuczki”.