MOJA POLSKA DZIEWCZYNA

Scenariusz i reżyseria: Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek
Zdjęcia: Michał Dymek

Obsada: Aneta Piotrowska, Emma Friedman-Cohen, Daniel Barry, Andy Abbott, Darren Rose, Max Davis
Produkcja: Warsaw Pact Films / PS Film, 2018

 

 

Młoda amerykańska reżyserka planuje zrealizować w post-Brexitowym Londynie dokument o emigrantach. Na jednym z castingów zjawia się pochodząca z Polski Alicja: bezrobotna aktorka, która ledwie wiąże koniec z końcem, pracując w multipleksie. Tajemnicza, ale ze skłonnością do ekshibicjonizmu, nieśmiała, ale czasem wyzywająca dziewczyna o smutnych oczach przynosi ze sobą dramatyczną opowieść. Reżyserka jest pod tak dużym wrażeniem, że postanawia nakręcić o niej film. Kamera zbliża dziewczyny i zarazem je od siebie oddala, tak jak oddala je status materialny, pozycja społeczna, przywileje związane z miejscem urodzenia. Prowokacyjny, zwodniczy, posiłkujący się animacjami, bliski estetyce vloga film Banaszkiewicz i Dymka zaprasza widzów do niemal erotycznej gry. Wraz z reżyserką i jej bohaterką tworzymy miłosny trójkąt, w którym łatwo o zranienie, nadużycie, przemoc i zdradę. Na ile twórca może ingerować w cudze życie? Kiedy podglądacz na widowni powinien odwrócić wzrok? Czy są jeszcze w kinie nieprzekraczalne granice? Czy mistyfikacja jest jedynym narzędziem obrony bohatera przed wykorzystaniem? Niepokojąca Moja polska dziewczyna stawia fundamentalne pytania o relacje filmującego, filmowanego i oglądającego, o odpowiedzialność, jaka wiąże się z wzięciem do ręki kamery. (Małgorzata Sadowska, MFF_NH)

 

NOMINACJE W KONKURSIE:

Najlepsza reżyseria: EWA BANASZKIEWICZ, MATEUSZ DYMEK

Ewa Banaszkiewicz

Urodzona w 1971 roku reżyserka i scenarzystka, absolwentka szkoły filmowej w Łodzi. Jej studencki film “I Wish, I Wait” (2001) miał swoją premierę na festiwalu w Cannes oraz był pokazany w Karlowych Varach. Jej polski średniometrażowy film “Przyjdź do mnie(2009) został nagrodzony na festiwalu w Gdyni oraz pokazany na festiwalu w Telluride. Ewa Banaszkiewicz urodziła się w Londynie w rodzinie o polsko-lankijskich korzeniach.

Mateusz Dymek

Urodzony w 1976 roku reżyser, scenarzysta, montażysta, absolwent szkoły filmowej w Łodzi. Jego krótkometrażowa “Ewelina!” (2002), opowiadająca o bezrobotnej aktorce, miała swoją premierę na festiwalu Dok Leipzig, natomiast dyplomowe “Zwierzę powierzchni(2003) znalazło się w konkursie filmów niezależnych festiwalu w Gdyni. Dymek jest także reżyserem trzydziestki “W krainie jaskrawych zabawek(2006) nagrodzonym na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Od 2007 roku Ewa i Mateusz pracowali razem: napisali wspólnie słuchowiska “3 w łóżku(2009), wygrywając konkurs dla młodych scenarzystów PR3. W 2009 r. założyli firmę producencką Warsaw Pact Films, która wyprodukowała krótkometrażowy film BEASTS(2014), pokazywany na Londyńskim Festiwalu Filmowym i Clermont Ferrand. Zrealizowali również spektakl “Król Flat White(2018) dla BBC R4.

Najlepsze zdjęcia: MICHAŁ DYMEK

Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji TV Szkoły Filmowej w Łodzi. Jako pierwszy polski twórca został nominowany do nagrody The Shots w Londynie 2015 będąc reżyserem i autorem zdjęć do reklamy firmy Prosto która wygrał również pierwsze miejsce w konkursie Papaya Young Directors 2015. Laureat nagrody za najlepsze zdjęcia do krótkometrażowego filmu “Najpiękniejsze fajerwerki Ever” na Festiwalu Filmowym w Koszalinie 2017. Zdobywca trzy razy z rzędu nagrody za najlepsze zdjęcia na festiwalu Łodzią po Wiśle (2015-2017). Autor zdjęć do filmu krótko metrażowego “The Best Fireworks Ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej który dostał nagrodę Canal Plus i nagrodę publiczności w trakcie Semaine de la Critque nafestiwalu Cannes 2017. Autor zdjęć do filmu “Dolce Fine Giornata” w reżyserii Jacka Borcucha który został zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu filmów fabularnych na festiwalu Sundance 2019.