NA GRANICY

Reżyseria i scenariusz: Wojciech Kasperski
Zdjęcia: Łukasz Żal
Obsada: Marcin Dorociński, Andrzej Chyra, Andrzej Grabowski, Bartosz Bielenia, Kuba Henriksen
Produkcja: Metro Films sp. z.o.o. 2016

 
 
 
 
 
 
 

 

Pełnometrażowy fabularny debiut Wojciecha Kasperskiego to ujęte w gatunkową formułę spojrzenie na hermetyczny świat bieszczadzkich pograniczników. Miejsce, gdzie wyzwaniem są nie tylko przemytnicy szmuglujący przez granicę ludzi, ale przede wszystkim dzika natura, co rusz zastawiająca na człowieka kolejne pułapki. Do tej surowej rzeczywistości, po rodzinnej tragedii, postanawia wrócić Mateusz wraz z dwoma synami. Mężczyzna zabiera ich do odciętej od cywilizacji górskiej bazy, by na nowo ułożyć wzajemne relacje. W tym zupełnie niespodziewanie, w końcu jak przystało na środek zimy, szlaki turystyczne są zamknięte, przeszkadza pojawienie się tajemniczego nieznajomego wycieńczonego niemal do granic.

Atmosfera gęstnieje z każdą chwilą, a przed chłopcami prawdziwa próba dojrzałości. Film Kasperskiego to skrojony wg dobrych wzorców mroczny thriller, w którym ciemne, klaustrofobiczne wnętrze bazy kontrastuje z potęgą otaczającej jej przyrody. Kino mocnych nerwów.

NOMINACJA W KONKURSIE MUNKA:
Najlepsza Reżyseria: Wojciech Kasperski

wojciech-kasperski-fotoWojciech Kasperski
Reżyser, scenarzysta i producent. Ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Realizuje swoje filmy w Polsce oraz Rosji. Uczestnik konferencji INPUT, Festiwalu w Cannes (sekcja Tous Les Cinémas du Monde) oraz Prix Europa. Jego filmy zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. Złotego Lajkonika w Krakowie, Great Silver Nanook w Perm, oraz Grand Sterling Award American Film Institute. Członek Polskiej Akademii Filmowej. „Na granicy” jest jego pełnometrażowym debiutem.