NINA

Reżyseria: Olga Chajdas
Scenariusz i reżyseria:
Olga Chajdas i Marta Konarzewska
Zdjęcia:
Tomasz Naumiuk
Obsada: Julia Kijowska, Eliza Rycembel, Andrzej Konopka, Katarzyna Gniewskowska, Maria Peszek, Tatiana Pauhofová, Irena Melcer, Ana Nowicka, Edward Kalisz, Ryszard Jabłoński
Produkcja: Film It, 2018

 

 

Nina nie jest szczęśliwa. Niby ułożyła sobie życie, a jednak czegoś brakuje. Pracuje jako nauczycielka i lubi swoją pracę, chociaż jej szefową (dyrektorką szkoły) jest jej matka. Niby ma kochającego męża – Wojtka (mechanik samochodowy) i codzienność się jakoś układa, a jednak – “jakoś” to za mało. Może gdyby w ich związku pojawiło się dziecko…  Ale Nina nie może zajść w ciążę, więc oboje z mężem szukają surogatki.

Pewnego dnia poznają Magdę. Ta dwudziestoparoletnia, niezależna, korzystająca z życia dziewczyna wydaje się idealną kandydatką .Nina i Wojtek nie wiedzą jednak, że Magda jest lesbijką. Nie zdradzają jej swoich planów, no bo jak tak od razu powiedzieć? Znajomość zaczyna się więc od nieszczerości, którą coraz trudniej przełamać. Tymczasem pomiędzy Magdą i Niną zaczyna tworzyć się więź…

W chwili szczerości Nina wyznaje Magdzie ich plan. Dla Magdy to wstrząs – ale uczucie jest silniejsze. Zakochała się. Nina przyznaje – że też. Wydawałoby się, że przeszkody piętrzące się na drodze takiego związku skazują go z góry na porażkę, ale może pojawi się szansa…?

„Nina” to historia nieoczekiwanej trudnej miłości, skomplikowanych wyborów. To historia ludzi, którzy traktowali życie jak grę czy zabawę i nagle muszą stawić czoła bolesnej realności. To opowieść, gdzie przegrani i wygrani stoją po tej samej stronie, gdzie świat nie dzieli się na złych i dobrych, hetero i homoseksualnych. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują.

 

NOMINACJA W KONKURSIE:

Najlepsza reżyseria: OLGA CHAJDAS

Rocznik ’83. W teatrze debiutowała jako reżyser w 2008 r. spektaklem Tuvii Tenenboma “Ostatni Żyd w Europie” w Teatrze Na Woli. W kolejnych latach wyreżyserowała “Koza albo kim jest Sylwia?” Edwarda Albee, “Zrób sobie raj”, adaptację książki Mariusza Szczygła, “Branoc Mamo” Marshy Norman (nagroda Pulitzera ’83). W telewizji reżyserowała między innymi nagradzaną na świecie “Głęboką wodę”. Zrealizowała krótkometrażowy film “3xMIŁOŚĆ” (Grand Prix na festiwalu “Oddalenia” w Dublinie) oraz “Kobieta budzi się rano” (premiera na festiwalu Raindance). Jej kinowy debiut pełnometrażowy pt. “Nina” zdobył Big Screen Award na Festiwalu w Rotterdamie. Jedna z czterech kobiet reżyserów pierwszego polskiego serialu dla Netflix “1983”.