NOWY ŚWIAT

Reżyseria: Elżbieta Benkowska, Michał Wawrzecki, Łukasz Ostalski
Scenariusz: Elżbieta Benkowska, Monika Dembińska, Izabela Aleksandrowicz, Maksymilian Nowicki
Zdjęcia: Sławomir Witek, Cezary Stolecki, Piotr Pawlus
Obsada: Olga Kavalay-Aksenowa, Julian Świeżewski, Hassan Akkouch, Karina Minaeva
Produkcja: AKSON STUDIO sp. z.o.o. 2015

 
 
 
 

 

„Nowy świat” to trzy poruszające historie trójki młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w lepszym świecie… w Polsce. Żanna wraz z dzieckiem uciekła z ogarniętej chaosem Białorusi, zostawiając męża – znanego opozycjonistę. Azzam pracował dla polskiej armii w Afganistanie jako tłumacz, przez co został uznany za zdrajcę. Teraz próbuje poradzić sobie z wojenną traumą. Odrzucona przez rodzinę Wiera wyjechała z Ukrainy, by rozpocząć nowe życie, gdy niespodziewanie to stare upomniało się o swoje prawa.

„Nowy świat” wzrusza szczerością i prawdziwymi emocjami, pokazując ludzi, którzy nas na co dzień otaczają, a których nie dostrzegamy. W podróży ku lepszemu, w ucieczce przed traumami, oglądamy losy tych, dla których Polska stała się tytułowym „nowym światem”.

NOMINACJE W KONKURSIE MUNKA:
Najlepsza reżyseria: Elżbieta Benkowska, Michał Wawrzecki, Łukasz Ostalski
Najlepsze zdjęcia: Sławomir Witek, Cezary Stolecki, Piotr Pawlus

 

elzbieta-benkowska-wybrane

Elżbieta Benowska
Absolwentka Wydziału Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jej dyplomowy film „Olena”, jako pierwszy polski film w tej kategorii, został zakwalifikowany do konkursu głównego krótkich filmów 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, „Short Film Palme d’Or”.

michal-wawrzecki-wybrane

Michał Wawrzecki
Reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, autor krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej, a także Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej.

lukasz-ostalski-wybrane

Łukasz Ostalski
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wielokrotny laureat konkursów fotografii prasowej. W 2013 ukończył Wydział Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jego film dyplomowy „Matka” zdobył wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych.

cezary-stolecki

Cezary Stolecki
Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ w Katowicach. Uczestnik prestiżowego master class Berlinale Talents 2014. Pracował jako operator przy wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmach krótkometrażowych. Za zdjęcia do filmu „WSTYD” otrzymał nagrodę KODAK VISION PRIZE w Pisku w Czechach. Film dyplomowy „MAGMA” wygrał wiele głównych nagród na świecie m.in na festiwalu w Palm Springs, Cambridge, Pradze oraz w Polsce m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Film został również nominowany do nagrody Złotej Kijanki za najlepsze zdjęcia na festiwalu CAMERIMAGE. Obecnie wraz z reżyserem Pawłem Maśloną przygotowuje się do wspólnego debiutu fabularnego.

slawomir-witek

Sławomir Witek
Absolwent historii na UG, oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Obecnie operator obrazu i reżyser krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Autor zdjęć do „Oleny” Elżbiety Benkowskiej i „Matki” Łukasza Ostalskiego, reżyser i scenarzysta filmów „Prawdziwy miód”, “Siedmiu mężczyzn w różnym wieku”, “Ostatni sezon” i “Cheerleaderki”.

piotr-pawlus

Piotr Pawlus
Piotr Pawlus, absolwent malarstwa w Krakowie oraz Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, krótkometrażowych fabuł, robił też spoty  reklamowe. W 2015 zrealizował pełnometrażowy film fabularny „Nowy Świat” (część „Vera” reżyserowana przez Łukasza Ostalskiego), produkcja Akson Studio.  Himalaista, eksplorował też góry Karakorum.