UŁASKAWIENIE

Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Julian A. Ch. Kernbach, Jan Jakub Kolski (zdjęcia kamerą 16 mm)
Obsada: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz
Produkcja: Wytwórnia Doświadczalna w koprodukcji z Centralą, Mimesis, Sentimental, Telewizja Polska, Odra Film, Podkarpacki Fundusz Regionalny, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Centrum Technologii Audiowizualnych (Wrocław), Wojewódzki Dom Kultury (Rzeszów)

 

 

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław “Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.


NOMINACJA W KONKURSIE:

Najlepsze zdjęcia: JULIAN A. CH. KERNBACH

 

Julian A.Ch. Kernbach, ur. 1985 – absolwent wydziału operatorskiego PWSFTiTV w Łodzi. Jest autorem kilku filmów krótkometrażowych, teledysków, wideoartów i filmów dokumentalnych. Współtwórca zdjęć do filmu “Via Carpatia” w reżyserii Kaspra Bajona i Klary Kochańskiej. Debiut solowy Juliana w filmie Jana Jakuba Kolskiego – “Ułaskawienie / Pardon” miał europejską premierę na festiwalu w Gdyni w roku 2018 (gdzie został nagrodzony trzykrotnie), został również wyselekcjonowany do konkursu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym – Camerimage 2018. Pracował jako II unit dla Arka Tomiaka (“Stacja Warszawa”) i Jana Jakuba Kolskiego (“Las 4 rano”). Jego główną pasją jest film fabularny, ale podejmuje się również filmowania reklam. W swoim komercyjnym portfolio ma marki takie jak Samsung, Nike, Lidl, WWF, LG lub TLC, by wymienić tylko kilka.