VIA CARPATIA

Reżyseria: Klara Kochańska, Kasper Bajon
Scenariusz: Kasper Bajon, Klara Kochańska, Julia Kijowska, Piotr Borowski
Zdjęcia: Zuzanna Kernbach, Julian A. Ch. Kernbach
Obsada: Julia Kijowska, Piotr Borowski, Dorota Pomykała, Bajram Severdžan
Produkcja: MD4 Sp. z o.o. w koprodukcji z Sektor Film (Macedonia), Heaven’s Gate (Czechy), Chimney Poland, Sound Mind Michał Fojcik, Kijora Film

 

 

Jest lipiec 2016 roku. Europa żyje mistrzostwami w piłce nożnej, niepokojącymi informacjami o puczu w Turcji, zamachu w Nicei, konflikcie w Syrii i fali uchodźców wojennych napływającej na kontynent przez tzw. “szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą o wakacjach. Ich plany zmienia matka Piotra, która prosi go by pojechał po ojca – uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. W czasie podróży Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

VIA CARPATIA to kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiącą europejskie społeczeństwa.


NOMINACJA W KONKURSIE:

Najlepsza reżyseria: KLARA KOCHAŃSKA, KASPER BAJON

 

Klara Kochańska

Reżyserka i scenarzystka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła reżyserię filmową i telewizyjną w PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Jej fabularny film dyplomowy “Lokatorki” (scenariusz, reżyseria) zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Krótkich Metraży na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym, główną nagrodę na Festiwalu Studenckim w Hong Kongu, Grand Jury Prize w Xining. “Lokatorki” otrzymały również prestiżową nagrodę Student Academy Award od Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Foreign Narrative (tak zwanego “studenckiego Oscara”) w Los Angeles. “Via Carpatia” jest jej debiutem pełnometrażowym.

Kasper Bajon

Pisarz, poeta, scenarzysta. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydał trzy powieści: “Koń Alechina”, “Klug” i “Wymiana” (2017) oraz trzy tomy poetyckie – ostatni “Blizno” ukazał się pod koniec 2017. Kasper od wielu lat jest związany z filmem, jako aktor (m.in. “Femina” reż. Piotr Szulkin) asystent reżysera lub drugi reżyser (m.in. “Fundacja” reż. Filip Bajon, “Daas” reż. Adrian Panek, “Do potomnego” reż. Antoni Krauze, czy “Śluby Panieńskie” reż. Filip Bajon). “Via Carpatia” jest jego debiutem pełnometrażowym.