WYBRANIEC

PROJEKCJA KONKURSOWA: 4.11 (wtorek), Kino Szkoły Filmowej w Łodzi

Reżyseria i scenariusz: Michał Węgrzyn
Zdjęcia: Wojciech Węgrzyn
Obsada: Adam Bobik, Karolina Gorczyca, Maja Bohosiewicz, Dorota Pomykała, Adrianna Biedrzyńska
Produkcja: WMW FIlm

 
 
 

Michał Węgrzyn

Wojciech Węgrzyn

Główny bohater to młody lekkoduch, który nigdy nie przejmował się pieniędzmi – najpierw utrzymywała go matka, teraz robi to bogata żona. Czy w takim razie jest to najlepszy materiał na męża i ojca? Jak daleko posunie się zdesperowana kobieta, aby urodzić wymarzone dziecko i czy bohater podoła wyzwaniom związanym z ojcostwem.

NOMINACJE:

NOMINACJE:
NAJLEPSZA REŻYSERIA: MICHAŁ WĘGRZYN
Urodził się 22.04.1978 r. w Nowym Sączu. W latach 1999/2002 studiował filmoznawstwo na UJ w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Z filmem dokumentalnym związany jest od początku swojej drogi artystycznej. Jego etiuda dokumentalna pt. „Zaszumiał, Powiał” (2003 r.) zrealizowana na pierwszym roku łódzkiej szkoły zdobyła szereg nagród na festiwalach filmowych. Sequel pt. „Pojechał, Zobaczył” (2008 r.) został wyróżniony główną nagrodą na MFF Lato Filmów w kategorii film studencki. W 2010 r. wraz z bratem Wojtkiem Węgrzynem nakręcił film pt. „9 Dołek”, który wzbudził dużą dyskusję w środowisku filmowym na temat sposobu narracji w dokumencie. Film był emitowany w TVP Kultura i TVP Historia. W tym samym roku, za kolejny film, „400 Hektarów”, bracia Węgrzyn zostali nagrodzeni na festiwalu w Toronto prestiżową nagrodą im. Michała Maryniarczyka. „Wybraniec” to debiut fabularny Michała Węgrzyna. Obecnie jest w fazie postprodukcji drugiego filmu pełnometrażowego pt. „Historia kobiety” z Zofią Zoń w roli głównej.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: WOJCIECH WĘGRZYN
Urodził się 30.10.1985 r. w Nowym Sączu. W wieku 16 lat zrobił swoją pierwszą etiudę dokumentalną pt. „Choroba sieroca”, która w 2002 r. została nagrodzony Grand Prix na MFF Dozwolone do 21 lat w Warszawie. Za następny krótki dokument pt. „Życie jest gdzie indziej” (2003 r.) został wyróżniony nagrodą Stowarzyszenia Niezależnych Filmowców. W tym samym roku wraz z bratem Michałem zostali nagrodzeni Grand Prix na MFF Jutro Filmów w Warszawie za dokument pt. „Zaszumiał, Powiał”. W 2005 r. rozpoczął studia na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi. Stypendysta i absolwent sztuki operatorskiej WSF w Warszawie.