ZUD

Reżyseria: Marta Minorowicz
Zdjęcia: Paweł Chorzępa
Obsada: Batsaikhan Budee, Sukhbat Batsaikhan, Bayasgalan Batsaikhan
Produkcja: Otter Films, Zero One Film, MM Films 2016

 
 
 
 
 
 
 

 

Tytułowy Zud to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić beztroskie dzieciństwo. Od tego, czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig, zależy los i byt jego rodziny. Intensywna relacja pomiędzy chłopcem, jego ojcem i zwierzęciem pokazuje, jak bardzo natura potrafi zawładnąć ludzkim życiem. Z konfrontacji z siłą stepu, nikt nie wychodzi bez szwanku.

NOMINACJE W KONKURSIE MUNKA:
Najlepsza Reżyseria: Marta Minorowicz
Najlepsze Zdjęcia: Paweł Chorzępa

 

zud_marta-minorowicz_fot_piotr-stasik

Marta Minorowicz
Marta Minorowicz jest autorką i reżyserką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Jej film „Kawałek lata” zdobył m.in.: Grand Prix na festiwalu Clermont-Ferrand Filmfest 2011, Golden Dove na Festiwalu DOK Leipzig w Lipsku czy Grand Prix na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. W 2010 roku ukończyła Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizowała film „Decrescendo“, doceniony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Zagreb DOX oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym.

pawel-chorzepa_fot-kaminska

Paweł Chorzępa
Urodzony 23 stycznia 1981 roku w Rzeszowie. Autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków. W 2011 ukończył studia na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie prowadzi tam zajęcia ze studentami i przygotowuje pracę doktorską. W 2013 ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Filmy, w których był operatorem, zdobyły wiele nagród na festiwalach na całym świecie, m.in.: Clermont-Ferrand Filmfest; DOK Festival, Lipsk;  Visions du Reel, Nyon; włączając w to nagrody za zdjęcia: Camerimage, Bydgoszcz; Polish Film Festival w Los Angeles – Kodak Award;  Encounters Short Film and Animation Festival, Bristol.

Za film “Zud” Marty Minorowicz został nagrodzony za Najlepsze Zdjęcia na festiwalu Saratov Sufferings w Rosji.